Uchwała Zarządu Stowarzyszenia dla Rodzin nr 1/07/2024 w sprawie wprowadzenia Standardów ochrony dzieci Warszawa 11.07.2024
Na podstawie: art. 22b Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1606)
§ 1
Wprowadzamy w życie „Standardy ochrony dzieci” (zwane dalej „Standardami”), w Stowarzyszeniu dla Rodzin z siedzibą w Warszawie ul. Kasprowicza 72a m 2.
§ 2
Naczelnym celem stosowania Standardów jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
§ 3
Standardy, o których mowa w § 1 w wersji zupełnej stanowi załącznik nr 1 do Uchwały Zarządu.
§ 4
Standardy, o których mowa w § 1 w wersji skróconej stanowi załącznik nr 2 do Uchwały Zarządu.
§ 5
Zobowiązuje się wszystkich pracowników do zapoznania się z w/w dokumentem oraz do przestrzegania umieszczonych w Standardach zapisów.
§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 08.07.2024
Standardy Ochrony Małoletnich w Stowarzyszeniu dla Rodzin z siedzibą w Warszawie (podstawowe procedury postępowania)
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Stowarzyszenia dla Rodzin jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy Stowarzyszenia realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
Niniejszy dokument prezentuje zasady, standardy i wytyczne ochrony dziecka przed krzywdzeniem.
Standard 1 – Stowarzyszenie dla Rodzin opracowało, przyjęło i wdrożyło do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które określają:
- Zasady bezpiecznej rekrutacji
- Procedury reagowania na
- Procedury i osoby odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia, dokumentowanie i dalsze działania
- Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu
- Zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni. w tym zachowania
- Zasady bezpiecznych relacji małoletni – małoletni, w tym zachowania
- Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
- Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w Internecie, w tym ochrony wizerunku i danych osobowych.
- Zasady upowszechniania i ewaluacji Standardów.
Standard 2 – Stowarzyszenia dla Rodzin stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, regularnie szkoli personel ze Standardów.
Standard 3 – Stowarzyszenia dla Rodzin wdrożyło i stosuje procedury inter wencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. Każdemu pracownikowi Stowarzyszenia udostępnione są dane kontaktowe do lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich.
Standard 4 – Stowarzyszenia dla Rodzin co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Standardów.
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
- Celem Standardów Ochrony Małoletnich jest:
- zwrócenie uwagi personelu Poradni, rodziców i podmiotów współpracujących na konieczność podejmowania wzmożonych działań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem;
- określenie zakresu obowiązków przedstawicieli Stowarzyszenia w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem;
- wypracowanie adekwatnej procedury do wykorzystania podczas interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci;
- wprowadzenie wzmożonej działalności profilaktycznej w zakresie zapewnienia ochrony dzieci przed przemocą.
- Personel Poradni w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka, monitoruje sytuację i dobrostan dziecka oraz stosuje zasady określone w
- Niedopuszczalne jest stosowanie przez personel wobec dziecka jakiejkolwiek formy prze-
- Ze Standardami zapoznawany jest cały personel placówki, a także dzieci i ich rodzice, zgodnie z procedurami określonymi w treści Standardów.
- Zarząd Stowarzyszenia wyznacza przedstawiciela jako osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Standardów, reagowanie na sygnały ich naruszenia, ewaluowanie i modyfikowanie zapisów Stan dardów oraz prowadzenie rejestru interwencji i zgłoszeń. Wyznaczona osoba wchodzi w skład Zespołu, o którym mowa w rozdziale
- Za monitoring bezpieczeństwa urządzeń teleinformatycznych z dostępem do Internetu, odpowiada Zarząd Stowarzyszenia.
Rozdział 2
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
- Standardem jest rekrutacja pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych odbywająca się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji, a pracodawca dąży do jak najlepszej weryfikacji kwalifikacji kandydata, w tym stosunek do wartości podzielanych przez placówkę, ta- kich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
- Poradnia dba, aby osoby w niej zatrudnione – zarówno pracownicy pedagogiczni, jak i nie- pedagogiczni, w tym osoby pracujące na podstawie umowy- zlecenia oraz wolontariusze, sta- żyści i praktykanci, posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz nie stano- wiły dla nich zagrożenia.
- W każdym przypadku Poradnia musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia, tj, imię (imiona) i nazwisko, datę uro- dzenia oraz dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
- Zgodnie z art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tle seksualnym osoba zatrudniająca przed zawarciem umowy sprawdza kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym1 (rejestr z dostępem ograniczonym) oraz w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu sek- sualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze (dostęp: ms.gov.pl, po założeniu profilu placówki). Sprawdzenie w rejestrze sprawców dokumen- tuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowanej z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata.
- Pracodawca jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej lub od innej osoby (wolontariusza, praktykanta i in.) przed dopuszczeniem do wykonywania czynności z mało- letnimi w placówce, zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego2 o niekaralności w zakre- sie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w 189a i art. 207Kodeksu karnego 3 oraz w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023r. poz.172 oraz z 2022r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione okre- ślone w przepisach prawa obcego.
- Kandydat/kandydatka składa oświadczenia o posiadaniu przez niego/nią pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych; o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych zgodnie ze wzorem z za- łącznika nr
- Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, przedkłada pracodawcy:
- informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności za- wodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów;
- pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 2.
- jeżeli mieszkała w innych państwach w ciągu 20 lat niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalno- ści zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralno- ści i/lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był(-a) w tym państwie pra- womocnie skazany(-a).
- O zawieraniu oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia świadczy zawarta w ich treści klauzula „Jestem świadomy(-a) odpowiedzial- ności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, która zastępuje pouczenie organu o od- powiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
- Oświadczenia, wydruki z rejestrów i zaświadczenia z KRK dołączane są do części A akt oso- bowych pracownika lub do dokumentacji wolontariusza/ praktykanta. W przypadku danych z Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wy- korzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze, wystarczającym jest wydruk strony internetowej, na której widnieje komunikat, że sprawdzana osoba nie figuruje w Rejestrze.
Standardem w Stowarzyszeniu jest:
- Przeszkolenie wszystkich pracowników w obszarze prawnego i społecznego obowiązku za- wiadamiania instytucji o możliwości popełnienia przestępstwa, ze szczególnym uwzględnie- niem przestępstw na szkodę dzieci i młodzieży; w zakresie roli pracowników organizacji pozarządowych w przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz w zakresie rozpoznawania czynników ryzyka krzywdzenia dziecka; Zarząd raz w roku organizuje dla pracowników Poradni szkolenie w ww
- Udostępnienie wszystkim pracownikom wykazu danych adresowych lokalnych placówek po- mocowych, zajmujących się ochroną dzieci oraz zapewniających pomoc w sytuacji zagroże- nia życia lub zdrowia i współpraca z tymi instytucjami (tj. ośrodek pomocy społecznej, dziel- nicowy, centra pomocy dziecku, ośrodki wsparcia, organizacje pozarządowe, policja, sąd ro- dzinny, centrum interwencji kryzysowej, placówki ochrony zdrowia);
- Prowadzenie przez osobę wskazaną w rozdziale 1 5 Standardów Rejestru Interwencji i Zgłoszeń oraz dokumentowania przebiegu zdarzenia zagrażającego dobru dziecka w postaci Karty Interwencji (załącznik nr 4).
Rozdział 3
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dziećmi, a personelem, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec dzieci.
- Podstawową zasadą relacji między dziećmi a personelem Stowarzyszenia jest działanie dla dobra dzieci, z poszanowaniem ich godności, z uwzględnieniem ich emocji i potrzeb i podejmowa nia działań w ich najlepszym interesie.
- Personel działa wyłącznie w ramach obowiązującego prawa powszechnego, przepisów wewnętrznych Stowarzyszenia oraz swoich uprawnień i kompetencji.
- Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników (pedagogicznych i niepedagogicznych), stażystów, praktykantów i wolontariuszy.
- Podstawowe standardy określające zasady, o których mowa w 3 obejmują w szczególności:
- Utrzymywanie profesjonalnej relacji z dziećmi i reagowanie względem nich w sposób nie- zagrażający, adekwatny do sytuacji i sprawiedliwy wobec innych dzieci.
- Zachowanie cierpliwości i szacunku w komunikacji z dziećmi, podkreślające zrozumienie dla uczuć przeżywanych przez nich, nie wymuszając zwierzeń i okazując zainteresowanie, wsparcie i gotowość do rozmowy.
- Reagowanie w sposób adekwatny do sytuacji i możliwości psychofizycznych dzieci, w tym dostosowanie poziomu komunikacji do ich możliwości fizycznych, emocjonalnych i
- Uwzględnianie potrzeb dzieci i młodzieży oraz dostosowanie wymagań diagnostycznych i terapeutycznych, w tym dostosowanie metod i form pracy do ich możliwości fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych.
- Równe traktowanie dzieci i młodzieży bez względu na płeć, orientację seksualną, niepełno- sprawność, status społeczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Fizyczny kontakt z dzieci możliwy jest w uzasadnionych działaniach diagnostycznych i te- rapeutycznych tylko jako odpowiedź na realne potrzeby dziecka w danym momencie z uwzględnieniem jego wieku, płci, kontekstu kulturowego i sytuacyjnego oraz po wyrażeniu przez nie
- Ustalanie reguł i zasad pracy indywidualnej lub grupowej, jasne określanie wymagań i ocze- kiwań wobec dzieci, adekwatne reagowanie na zachowania niepożądane.
- Doskonalenie zawodowe pracowników Stowarzyszenia w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci komunikacji interpersonalnej, diagnozy czynników ryzyka, świadczących o możliwości stosowania przemocy wobec dziecka.
- Uważność na swoje emocje w kontakcie z dzieckiem i rodzicami.
- Kontakt z dzieckiem odbywa się wyłącznie w godzinach pracy Stowarzyszenia i dotyczy celów, diagnostycznych i terapeutycznych (pomocowych)
- Rodzice i dzieci mają prawo do informacji jakiej procedurze diagnostycznej, terapeutycznej zostanie poddane dziecko i na czym będzie ona polegała, przed zaplanowanym kontaktem z dzieckiem.
- W relacji personelu z klientami Stowarzyszenia niedopuszczalne jest w szczególności:
-
- stosowanie wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie w tym: stosowaniu kar fizycznych, zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie dzieci; podnoszenie głosu, krzyczenie na dzieci, wywoływanie u nich lęku;
- ujawnianie informacji wrażliwych (informacja o sytuacji rodzinnej, medycznej, prawnej ) dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci i młodzieży;
- zachowywanie się w obecności dzieci w sposób niestosowny, np. poprzez używanie słów wulgarnych, czynienie obraźliwych uwag oraz nawiązywanie w wypowiedziach do atracyjności seksualnej;
- nawiązywanie z dziećmi jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, ani składa- nie im propozycji o nieodpowiednim charakterze, kierowanie do nich seksualnych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę;
- faworyzowanie dzieci w grupie
- utrwalanie wizerunku dzieci (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych pracownika;
- proponowanie dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji psycho- aktywnych, spożywanie ich wspólnie z dziećmi lub w ich obecności;
- zapraszanie dzieci do swojego miejsca zamieszkania;
- proponowanie odprowadzania lub podwożenia dzieci przez pracownika Stowarzyszenia do ich miej sca zamieszkania;
- utrzymywanie relacji z dziećmi do celów prywatnych na różnego rodzaju mediach społecznościowych
Rozdział 4
Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dziecka
- Na potrzeby Standardów opracowano procedury interwencji w przypadku ujawnienia działania na szkodę dziecka w formie:
- przemocy rówieśniczej
- przemocy domowej
- działania na szkodę dziecka przez pracownika Poradni
- Do każdego z dalej opisanych działań w ramach procedur interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci powinien być przypisany konkretny pracownik merytoryczny Stowarzyszenia odpowiedzialny za jego wykonanie.
- W przypadku uzyskania informacji lub podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik Stowarzyszenia, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu ma obowiązek:
- wezwania pogotowia, jeżeli wystąpiło uszkodzenie ciała dziecka lub potrzebuje ono pomocy lekarskiej;
- sporządzenia notatki służbowej;
- Poinformowania Zarządu Stowarzyszenia lub osoby monitorującej stosowanie Standardów na terenie Stowarzyszenia. Procedury, o których mowa w ust. 1 stanowią załącznik nr 3 do Standardów.
- W przypadku powzięcia przez pracownika Stowarzyszenia podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, pracownik Poradni ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Zarządowi Stowarzyszenia lub osobie przez niego wyznaczanej. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.
- Interwencja prowadzona jest przez Zarząd Stowarzyszenia, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości personelu, dzieci i opiekunów.
- W przypadku wyznaczenia innej osoby do prowadzenia interwencji, jest ona odpowiedzialna za prowadzenie interwencji.
- Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony osoby wyznaczonej do prowadzenia interwencji, wówczas interwencja prowadzona jest przez Zarząd Stowarzyszenia.
- Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony członka Zarządu Stowarzyszenia, a nie została wyznaczona osoba do prowadzenia interwencji, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.
- Do udziału w interwencji można doprosić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.
- Zarząd Stowarzyszenia informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).
- Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, Zarząd Stowarzyszenia składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej o ile jest to w uprawnieniach organizacji pozarządowej.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
- Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 4. Kartę załącza się do rejestru interwencji prowadzonego przez Stowarzyszenie (załącznik nr 7).
Rozdział 5
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między dziećmi, a w szczególności zachowania niedozwolone.
- Standardem pracy Stowarzyszenia jest tworzenie przyjaznej atmosfery, która promuje tolerancję i poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie.
- Dzieci angażowane są w działania, w których mają możliwość aktywnego uczestniczenia, podejmowania współdziałania i rozwijania podejścia zespołowego, w tym kształtującego pozytywne relacje z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Pracownik merytoryczny Stowarzyszenia jest odpowiedzialny za kształtowanie odpowiednich postaw dzieci wobec siebie na zajęciach grupowych.
- Pracownik każdorazowo ma obowiązek reagowania w sytuacjach takich jak:
- stosowanie przemocy wobec jakiegokolwiek dziecka w jakiejkolwiek formie;
- używanie wulgarnego, obraźliwego języka;
- upokarzanie, obrażanie, znieważanie innych dzieci;
- zachowanie w sposób niestosowny, tj. używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, kierowanie obraźliwych uwag, w tym o zabarwieniu seksualnym;
- stosowanie zastraszania i gróźb;
- utrwalanie wizerunku innych dzieci poprzez nagrywanie (również fonii) i fotografowanie bez uzyskania zgody i w sytuacjach intymnych, mogących zawstydzić;
- udostępnianie między dziećmi substancji psychoaktywnych i używanie ich w swoim otoczeniu.
Rozdział 6
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
- Dziecko może korzystać w uzasadnionych przypadkach z komputera w trakcie zajęć, jedynie pod nadzorem pracownika merytorycznego Stowarzyszenia który odpowiada za dostosowanie prezentowanych treści do wieku
- Klienci Stowarzyszenia nie mają dostępu do Internetu ani nie zostaje im udostępnione hasło do wi-
Rozdział 7
Procedura ochrony wizerunku
- Każdorazowo rodzic musi wyrazić pisemną zgodę na utrwalenie wizerunku dziecka w pro- cesie terapeutycznym lub diagnostycznym.
- Nagrania i zdjęcia wykorzystywane tylko i wyłącznie w celu w terapeutycznym lub diagno- stycznym w ramach dokumentacji podejmowanych działań przez
- Pracownicy Stowarzyszenia nie przechowują żadnych danych z wizerunkiem dziecka na nośnikach nieszyfrowanych lub mobilnych (telefonach komórkowych i pendrive)
- Nośniki analogowe zawierające zdjęcia i nagrania klientów są przechowywane w zamkniętej na klucz szafce, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez instytucję u ad- ministratora sieci, przez okres wymagany przepisami prawa o
- Informacja o zagrożeniu naruszeniem prywatności w Stowarzyszenia powinna zostać niezwłocznie przekazana dyrektorowi Poradni, który podejmuje natychmiastowe działania w celu zabez- pieczenia danych i ograniczenia dalszego dostępu do informacji niejawnych.
- Zarządu Stowarzyszenia niezwłocznie ustala okoliczności zdarzenia opisane w ust 5, poprzez dokładne udokumentowanie pozyskanych informacji.
- W przypadku poważniejszych zagrożeń i w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że naruszenie prywatności jest spowodowane przez osoby spoza Stowarzyszenia, Zarządu Stowarzyszenia nawiązuje współpracę z organami ścigania.
Rozdział 8
Zasady ustalania planu wsparcia dziecka po ujawnieniu krzywdzenia
- Celem planu wsparcia jest przede wszystkim:
- zainicjowanie działań interwencyjnych we współpracy z innymi instytucjami, jeśli istnieje taka konieczność;
- współpraca z rodzicami w celu powstrzymania krzywdzenia dziecka i zapewnienie mu pomocy;
- diagnoza, czy konieczne jest podjęcie działań prawnych;
- objęcie dziecka adekwatną do potrzeb pomocą na terenie Stowarzyszenia, a jeśli realizacja tej pomocy nie jest możliwa na terenie placówki wskazanie innych ośrodków, w których może być udzielona specjalistyczna
- W ustalaniu planu wsparcia uczestniczy dziecko, jego rodzice/ opiekunowie prawni oraz zespół pomocy psychologiczno-
- W skład zespołu, o którym mowa w ust 2 pomocy wchodzą przedstawiciele kadry merytorycznej. Zespół pomocy powoływany jest raz do odwołania
- Plan wsparcia dziecka uwzględnia:
- działania interwencyjne, mające na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa do organów ścigania;
- formy wsparcia oferowane przez Stowarzyszenie;
- zaproponowane specjalistycznej pomocy, jeśli istnieje taka potrzeba
- Plan wsparcia dziecka ustalany jest również w sytuacji, gdy inicjatorem działań interwencyjnych jest inna instytucja (procedura „Niebieskiej Karty”, uzyskanie informacji o krzywdzeniu od organów ścigania lub sądu , współpraca z OPS).
- W sytuacji podejrzenia przemocy wobec dziecka pracownik Poradni współpracuje z innymi
- Plan wsparcia dziecka nie kończy się wraz z końcem procedury prawnej. O konieczności objęcia dziecka odpowiednimi oddziaływaniami decyduje Zespół Pomocy (zgodnie z zapisami w punkcie 2).
Rozdział 9
Zasady i sposób udostępniania personelowi, dzieciom i ich opiekunom Standardów do zaznajomienia i stosowania oraz zasady aktualizacji i przeglądu
- Procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów są udostępniane persone- lowi, i klientom Stowarzyszenia (dzieciom i ich opiekunom prawnym) w widocznym Doku- menty te można również znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia pod adresem stowarzyszeniedlarodzin.pl.
- Wersja skrócona Standardów (dla dzieci) dostępna jest na tablicach ogłoszeń w ośrodkach S
- Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się ze Standardami po zawarciu umowy o pracę, a fakt zapoznania się i przyjęcia do stosowania poświadcza podpisem.
- Treść oświadczenia dla personelu, stanowi załącznik nr 5 do Standardów.
- Pracownik powołany do pełnienia funkcji zgodnie z zapisami rozdziału 1 ust. 5, na bieżąco monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami ochrony dzieci, dokonując co najmniej raz na dwa lata oceny Standardów, by dostosować je do aktualnych potrzeb i obowiązujących przepisów. Wnioski z przeprowadzonej oceny są dokumentowane w formie notatek służbowych, a zmiany w Standardach wprowadzane są aneksami, po uzyskaniu akceptacji Zarządu Stowarzyszenia.
- Osoba, o której mowa w rozdziale 1 ust. 5 przeprowadza wśród pracowników minimum raz na rok ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów (załącznik nr 6), a następnie do- konuje analizy jakościowej i ilościowej badania ankietowego i sporządza na tej podstawie sprawozdanie z Sprawozdanie przekazywane jest Zarządowi Stowarzyszenia.
- Monitoring i ewaluacja Standardów, o których mowa w ust. 5, prowadzona jest w oparciu o analizę dokumentacji wewnętrznej i korespondencji międzyinstytucjonalnej, przepisów prawa, obserwację, analizę ilościową i jakościową zgłoszeń, badania ankietowe, o których mowa w 6, diagnozę czynników ryzyka.
- Wprowadzone zmiany w Standardach zatwierdza i przedstawia pracownikom Zarząd Stowarzyszenia.
Rozdział 10
Przepisy końcowe
- Standardy wchodzą w życie z kolejnym dniem po podpisaniu uchwały.
- Ogłoszenie następuje poprzez zamieszczenie Standardów na stronie internetowej Poradni, wywieszenie na tablicy ogłoszeń, również w wersji skróconej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży.