Ślady palców Faustyny

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia, 22 kwietnia 2017 roku w parafii pw. Św. Marka Ewangelisty odbyła się premiera sztuki „Ślady palców Faustyny” w reżyserii Radosława Rzepko, przygotowana pod opieką artystyczną Teresy Tymosiewicz-Muszel i kl. Michała Sztreja. W przedstawieniu wzięła udział młodzież ze Wspólnoty Oazowej Św. Marka oraz z Teatru Raj. Scenariusz oparty na świadectwie uzdrowienia Luciano Boschetto opisanym w książce pt. „Cuda świętej siostry Faustyny” Ewy Czaczkowskiej (która bardzo życzliwie przyjęła pomysł stworzenia sztuki) napisała Bożena Dźwigała we współpracy z klerykiem Michałem Sztreja i Radosławem Rzepko. Uzdrowienie, o którym mowa, miało miejsce na Oddziale Neurologicznym szpitala w Mediolanie w nocy z 20 na 21 kwietnia 2004 roku. Równie ważne, a może nawet ważniejsze, było uzdrowienie duchowe, które sprawiło, że główny bohater stał się głęboko wierzącą osobą głoszącą orędzie o Miłosiernej Miłości Boga.

Wszystkie zdjęcia

Najważniejszym przesłaniem sztuki są słowa Luciano, które wypowiada podczas modlitwy: „Jezu, to Ty mnie odnalazłeś i ocaliłeś. Nareszcie dotarło do mnie, jak bardzo mnie kochasz.” Są one streszczeniem Orędzia o Miłosierdziu Boga szukającego każdego człowieka i pochylającego się nad każdą ludzką biedą z czułą miłością i troską. Dzięki uprzejmości Pani Ewy Czaczkowskiej udało się skontaktować z Panią Giovanną Boschetto, siostrą Pana Luciano, która przesłała zdjęcie swoje i brata oraz śladów palców św. siostry Faustyny, które pozostały po jej uzdrawiającym dotyku. Od Pani Giovanny dostaliśmy informację, że ona sama oraz założona przez nią w Mediolanie Wspólnota Oaza Miłosierdzia z radością przyjęli pomysł wystawienia sztuki napisanej na podstawie świadectwa uzdrowienia jej brata. Dostaliśmy także zapewnienie o modlitewnej pamięci tej Wspólnoty.

Przedstawienie spotkało się z ogromnie życzliwym przyjęciem widzów. Trzy z pięciu przedstawień grane były przy pełnej sali a aktorzy otrzymali owacje na stojąco. Wiele osób było bardzo poruszonych opowiedzianą w sztuce historią uzdrowienia i zachwyconych grą aktorów. Zarówno twórcy jak i aktorzy otrzymali bardzo wiele ciepłych słów i podziękowań. Były też prośby o dodatkowe terminy przedstawienia, w związku z tym najprawdopodobniej zostanie ono powtórzone w czerwcu. Na premierze obecna była Pani Ewa Czaczkowska, która po spektaklu spotkała się z młodymi aktorami i twórcami, a wszystkim chętnym podpisywała swoją książkę. Przedstawienie oglądały również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, będącym macierzystym Zgromadzeniem św. siostry Faustyny oraz ks. bp. Marek Solarczyk, podczas wizytacji kanonicznej parafii w dniu 7 maja, czym sprawił twórcom spektaklu wiele radości swą obecnością.

Sądzę, że najlepszym posumowaniem celu projektu są następujące słowa z książki Ewy Czaczkowskiej „Pięć palców Faustyny”, które wypowiada Giovanna, siostra głównego bohatera:

„To Jezus uzdrawia, nie święci. Oni są tylko naszymi pośrednikami. Święta siostra Faustyna modliła się ze mną za zdrowie mojego brata. Teraz już wiem, że ten cud, wielki cud był po to, aby szerzyć kult Bożego Miłosierdzia.”                              Bożena Dźwigała


 

 

 

Projekt „Lokalny System Wsparcia na Targówku”  dofinansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy